Hráči a fanúšikovia Middlesbroughu cítia bolesť, pretože miestni oceliarski pracovníci strácajú svoju prácu

Niekoľko dní pred zápasom Boroov obľúbený predseda a vlastník Steve Gibson vydal vyhlásenie, ktoré Westminsteru zaslúžilo, aby zasiahlo a zachránilo priemyselné dedičstvo Teesside a jeho budúcnosť. “Bol som tu 22 mesiacov,” povedal manažér Aitor Karanka, baskičtina na svojej tlačovej konferencii pred zápasom, “ale viem, aký je dôležitý priemer.” Leeds odložil 3-0, Karanka vyhral víťazstvo oceliarom.

O dvadsať dní neskôr, v oveľa chladnejšom jesennom dni, a Middlesbrough sa chystajú hrať Fulham. Obrovská obrazovka rieky Riverside, ktorú zaplatila reťazec zastavovateľa, sa v priebehu rokov bliká s obrázkami výroby ocele. Štyridsať takých oceliarov chodí pomaly okolo ihriska, tlieskajú v stojanoch ako ranení vojaci, ktorí sa vracajú z vojny.Facebook Twitter Pinterest Bývalý oceliarský pracovník prišiel na pracovný veľtrh, ktorý sa konal 21. novembra 2015 v futbalovom klube Middlesbrough. Fotograf: Ian Forsyth / Getty Images

Pred dvadsiatimi štyrmi hodinami sa konečná dávka červeného horúceho koksu valcované z pecí Redcar a posledná zmena bola spracovaná. Oni a 2 200 ďalších sú posledné v línii siahajúcej späť 170 rokov. Redcar sa má zatvoriť. Nádej sa zhasí s každým plameňom Bet365 stavky na pocet golov oceľového závodu, ktorý sa rozdrví a zmizne. Existuje kolektívny zmysel pre smrť, najsilnejší pre všetkých zápasníkov s oceľovými prácami a ich príbuznými, ale bolesť sa cíti naprieč štadiónom.

Má tiež postihnutých hráčov z Middlesbroughu. Pred návštevou Fulhamu miestni chlapci Ben Gibson, synovec predsedu a Stewart Downing, hovorili o bolesti tejto oblasti a o tom, že jej priatelia zrazu pracovali bez práce.Boro a Fulham je patová. Potom Steve Gibson dáva rozhovor pre Times. Tak ako to býva často, vysúva naše myšlienky. “Kde bola vláda?” Pýta sa, ako označí miestneho konzulárneho pána Jamesa Whartona, ministra Severného mocného domu, nie menej “absolútneho klaunu”. Vstúpili sme do hnevového štádia smrti a zostanú dlhé roky.

Pocity sú obzvlášť ostré, pretože existujú historické súvislosti. V Middlesbrough, futbal a železa, potom oceľ, sú už dlho spojenci. Futbalové kluby v meste vznikli krátko po objavení železnej rudy v Clevelandských kopcoch v roku 1850. Tento prielom odštartoval boom. Middlesbrough vzkriesil od osady až po priemyselný behemot, v slovách Williama Gladstona “Dojčatá Herkules”. Migranti sa vrhli do mesta.Potrebovali sobotný útek. V roku 1876 bol založený futbalový klub Middlesbrough, ich skorá prezývka “Ironsiders”. Trinásť rokov potom vznikol ďalší tím: nádherne pomenovaný Middlesbrough Ironopolis. Napriek tomu, že vstúpil do druhej divízie v rovnakom čase ako Arsenal, Liverpool a Newcastle, Ironopolis v roku 1894 prepadol a zbankrotoval. monopoly. Pracovníci z ocele sa dostali do Ayresomského parku, ľahko sa zbavili špinavých, brúsnych prác. V priebehu rokov zlievárne takisto poskytovali klubu stálu úrodu hráčov vrátane dvoch najlepších, Georgea Hardwicka a Wilf Manniona. Oba zamestnanci zanechali oceľ, aby podpísali Boro.Ako hrávali v parku Ayresome, mladý Brian Clough zakopal loptu okolo oceľových hál za rodinným domom. Počas 20. storočia priniesli generácie tých, ktorí obsadili Teessideho klaksónske, syčivé odvetvia. Zmeny ICI boli organizované okolo domácich zápasov. Keď som sa zúčastnil svojej prvej hry v roku 1988 – v roku British Steel bol privatizovaný – diela-emblazoned sakra bundy boli bežné, ak nie je nikdy módne.Sport obrázok dňa: Fanúšikovia Middlesbrough rozsvietiť Old Trafford na podporu oceliarov Prečítajte si viac

V ére Riverside, s výnimkou podobnej úspešnej kampane SOS v roku 2011, sa spojenie medzi klubom a oceľou stalo menej hmatateľným – naozaj toľko cynikov je rýchlo na potlačenie, hlavný rámový štadión bol postavený z nemeckej ocele.Hoci oceliarníci a ich rodiny naďalej sledovali tím a v tomto nostalgickom veku môžu väčšina moderných Teessidersov odvíjať od svojho najväčšieho exportu z oblasti Sydney Harbour Bridge do Wembleyho oblúka. Tam je všemohúce hrdosť na to, čo bolo.

Koncom októbra Boro navštívil Old Trafford za League Cup, ktorý vyhral na pokutách. Počas hry mnohí z 10 000 cestujúcich fanúšikov osvetľovali nočný vzduch tým, že držia horáky pre mobilné telefóny. Bola to prehliadka podpory pre oceliarov, ktorí stratili svoju prácu, akt odolnosti a tvrdenie pokračujúcej spoločnej identity. Úloha futbalového klubu Middlesbrough ako majáka pre oblasť nadobudla novú úroveň významu. Niekedy sa cítime ako jediné, čo sme zanechali.