Vykoukal o Sparte: Prestaňte brať cudzinca, Nedvěda dajte na striedačku

<р> Vlastné štyri tituly so Spartou, začínal v nej ako teenager a po pár odbočkách inam končil v tábore červených ako štyridsaťročný kmet. Jiří Vykoukal načuchl holešovickým prostredím, jeho špecifiká má detailne zmapovaná. Vie, ako to na zamínované územia chodí. “Sparta už nie je tou Spartou, čo Bet365 bonus bývala skôr,” tvrdí bývalý vynikajúci zadák, dvojnásobný svetový šampión, pár dní po vyradení “svojho” tímu vo štvrťfinále extraligového play off od Komety 0: 4 na zápasy.

< strong> Čo všetko vidíte za expresným odchodom Sparty z play off?
“Stále sa považujem za Sparťan, niečo som za ňu odohral, pamätám posledné tituly 2006 a 2007.Nie je mi jedno, ako to pre ňu tento rok dopadlo. Vyradenie Kometou je veľa kruté. Sparta tvrdí a všade prezentuje, že buduje značku. Teraz ide o to, či Sparta bude značkou alebo Spartou. ”

Narážate na to, že za klub najatí hráči nedýchajú, pretože s ňou nemajú veľa spoločného?
” historicky je dané, že Sparta vyhrávala tituly so svojimi hráčmi, dnes ich tam je málo. Klub ide cestou nákupu cudzincov a posledným sparťanským Mohykán je Miera Forman. Vedľa neho Jarda Hlinka, lenže to už je štyridsiatnik, ktorý to celé neutiahne. Sparta, aká bývala kedysi, je v nedohľadne, a je to veľká škoda. Na toto vždy ľudí počuli. Asi je to dané dobou.Teraz sa s tým Sparta musí pobiť sama. Ale tá hromada cudzincov ju neprospieva. Skôr v nej zaberajú miesto, než aby jej pomohli. Za posledné roky ich bola strašná kopa. ”

Kam by ste siahol vy?
” Čo by som rozhodne urobil, postavil by som na striedačku Jardu Nedvěda (trénera dorastu), alebo nejakú inú sparťanskú ikonu či hráča, ktorý má so Spartou čosi spoločné. Jarda podáva u mládeže výbornú prácu. ”

Príklady Strakovej Plzne, Čajánková Zlína alebo Ručinského Litvínova dávajú najavo, že duch klubových symbolov je dôležitý. Alebo nie?
“Niečo na tom je.Trebárs Jarda Hlinka je v Sparte podobný prípad, prišiel Honza Hlaváč, ale odohral len pár zápasov, prišiel pomôcť, nešlo od neho čakať, že si tie úlohy vezme na hrb. Ale u Sparty mi chýba to, čo ju vždy zdobilo, spätosť mnohých ľudí v klube, ktorí jej fandili srdcom. V tomto by som Jardovi Nedvědovi veril, že by to mohol nakopnúť a priblížiť tomu, kde to bývalo. Neviem, je to len môj názor. Ale pozrite na ten pôst, desať rokov bez titulu, za rok jedenásť. ”

Sparta nemôže nariekať na zlé gólmanov, zároveň však nemá brankára, na ktorého je permanentný spoľah.Aký veľký to môže byť problém?
“prepíse (Tomáš Pöpperle) v sérii s Kometou chytil, čo mal, ale narovinu, nepridal nič navyše. Obrana mu moc nepomohla. Vôbec hra sparťanských beků mi prišla katastrofálne. Od obrancov som nezaznamenal nič konštruktívneho, len nahadzovanie naslepo, z ktorého hrozilo prečíslenia súpera. Nesmieme samozrejme stavky Unibet zabudnúť obrovskú kvalitu brnianskeho kádra, to by nemalo zapadnúť. ”

Ovšem pred play off si prešla značnú krízou, dokázala sa však zmobilizovať, Sparta nie.
” je fakt, že si v sezóne neprešla krízou, naopak sa plačali po ramenách z finále Ligy majstrov.Lenže táto súťaž voči extraligovému play off nič neznamená. ”

Vidíte v Sparte náznaky nejakej dlhodobejšej stratégie?
” Jedna vec jej nenahráva. Šikovní hráči odchádzajú do Ruska alebo inam, tí najlepší bojujú o NHL. Na druhú stranu, s tým sa musia vyrovnať všetky kluby. Sparta je stále veľkoklub a tak sa na ňu musí nazerať. Oni sami musia vedieť, či z juniorov dokážu niečo vychovať, zaradiť ich do áčka, alebo ísť cestou nákupu mladých talentov odinakiaľ, ktorí sa počas štyroch, piatich rokov vyhrajú v ťahúňmi. Každý vie, že na Sparte je tlak, ale na ten si nikto nemôže sťažovať, pod tlakom hrajú aj v Liberci, Brne, v Třinci, kdekoľvek inde.Kto do Sparty prichádza, musí byť zmierený s tým, že na neho bude vidieť. “